Jerzy Klimczak na łamach portalu Histmag recenzuje książkę Jakuba Dymka. W nieco krytycznym wywodzie recenzent „Nowych barbarzyńców” zwraca uwagę na to, że książka nie jest analizą przyczyn popularności populistycznej prawicy. To opis karier dzieci późnego kapitalizmu, które wykorzystały oferowane im szanse, aby podporządkować rzeczywistość swoim regułom.

Książkę Jakuba Dymka określa jako dobrze napisaną publicystykę, krytyczną wobec zmian w politycznym układzie sił, których twarzami są Donald Trump i Jarosław Kaczyński.

„Nowi barbarzyńcy” pokazują, jak rozchwiany kryzysem świat stworzył warunki do wielkiego przewrotu. Jak polscy „dziennikarze niepokorni” odnaleźli swoją niszę i stworzyli medialną machinę, która umożliwiła zwycięstwo PiS-u? Jak Sarah Palin, wyśmiewana i uznawana za przaśną polityczka, zbudowała grunt pod wyborczą wygraną Trumpa? Jak dawni rosyjscy hipisi i antykomuniści stali się awangardą imperialnej ideologii, która podbiła nie tylko Rosję, ale i serca wielu ludzi w Europie i Ameryce? Skąd wzięła się alt-prawica i dlaczego nic w dzisiejszej polityce nie jest już takie samo? – czytamy.

Cały tekst na portalu Histmag.org

Książkę można nabyć tutaj.

Zdjęcie: Gage Skidmore, CC-BY-SA-3.0