Autorzy

Marek Zagrobelny (ur. 1980) jest byłym politykiem Prawa i Sprawiedliwości. Po procesie przemiany osobowej porzucił partię w roku 2015 i przeprowadził się do Oslo w Norwegii. Jest magistrem administracji, absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego.

W 2021 roku nakładem Frekk Forlag ukazała się w Norwegii jego książka „Lov og rettferdighet! – slik lærte jeg å elske det autoritære” opisująca doświadczenia z działalności w Prawie i Sprawiedliwości – pisane z dystansu przez żyjącego już od kilku lat w Oslo autora.

W 2022 roku książka została wydana w Polsce pod tytułem „Pokochać PiS”

Tomasz Piątek

Ukończył lingwistykę na Uniwersytecie w Mediolanie. W latach 1995–1999 pracował jako dziennikarz w „Polityce”, RMF FM, „La Stampa”, Inforadiu, Radiostacji, oraz jako ekspert-psycholingwista. Publikował felietony w miesięczniku „Film” i w dzienniku „Życie Warszawy”, od lutego 2009 r. do września 2013 r. pisał do „Krytyki Politycznej”. Został stałym felietonistą dziennika „Gazeta Wyborcza”. W latach 2007–2012 mieszkał w Łodzi. Pracował również w reklamie. W lutym 2012 r. podjął pracę w agencji Brasil jako copywriter.

Tomasz Piątek to laureat światowych i polskich nagród dziennikarskich:
– Nagrody Wolności Prasy (przyznawanej przez międzynarodową organizację Reporterzy Bez Granic);
– Nagrody Wolności i Przyszłości Mediów;
– Nagrody MediaTory;
– Nagrody Bestseller Empiku za książkę „Macierewicz i jego tajemnice”, która znalazła ponad 250 000 Czytelników.
Był nominowany do Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego oraz Paszportu „Polityki” (dwukrotnie). Znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike.
Napisał 19 książek przetłumaczonych i wydanych m.in. we WłoszechArgentynieWęgrzech i Ukrainie.

Wydał bestsellerowe reportaże śledcze „Macierewicz i jego tajemnice”, „Macierewicz. Jak to się stało”, „Morawiecki i jego tajemnice”, oraz w 2020 roku „Duda i jego tajemnice” (wspólnie z Marcinem Celińskim)

Książki Tomasza Piątka w naszej księgarni internetowej:

Krzysztof Skiba

Autor tekstów, wokalista i performer zespołu Big Cyc. Komik i felietonista.  Opublikował zbiór felietonów „Skibą w mur” (2006), „Opowiadania podwodne” (2009) , monografie gdańskiej alternatywy „Artyści, wariaci i anarchiści” (2010) (wspólnie z Jarosławem Janiszewskim i Pawłem Konnakiem) wspomnienia z czasów PRL „Komisariat naszym domem. Historia pomarańczowa” (2014) autobiografię „Skiba ciągle na wolności” (2018).

Książkę Krzysztofa Skiby „Polska bez gaci” kupicie w naszej księgarni internetowej

Urodził się 19 listopada 1925 roku w Poznaniu, zmarł 9 stycznia 2017 roku w Leeds. Wybitny socjolog, filozof, eseista. Uznawany za jednego z twórców koncepcji postmodernizmu (nazywanego „ponowoczesnością” czy później „płynną nowoczesnością”).

Od 1954 roku był związany z Uniwersytetem Warszawskim (m.in. kierował Katedrą Socjologii Ogólnej), w 1968 roku na fali antysemickiej nagonki został z uniwersytetu usunięty. Wyemigrował do Izraela, gdzie przez trzy lata wykładał na Uniwersytecie w Tel Awiwie-Jaffie. Od 1972 roku mieszkał w Wielkiej Brytanii i wykładał na Uniwersytecie w Leeds (był m.in. kierownikiem Katedry Socjologii).

Pozostawił po sobie blisko sto publikacji, był wielokrotnie nagradzany, posiadał osiemnaście tytułów doktora honoris causa.

W roku 2010 Mark Davis założył w Leeds The Bauman Institute.

KSIĄŻKĘ ZYGMUNTA BAUMANA I STANISŁAWA OBIRKA „O ŚWIECIE I SOBIE SAMYCH” KUPISZ W NASZEJ KSIĘGARNI INTERNETOWEJ

Stanisław Obirek

Urodził się 21 sierpnia 1956 roku w Tomaszowie Lubelskim. Teolog, historyk, antropolog kultury, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, były jezuita.

Studiował filozofię na Wydziale Filozoficznym Księży Jezuitów w Krakowie, teologię na Papieskim Wydziale Teologicznym w Neapolu oraz na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, a także polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W 1994 roku uzyskał stopień doktora teologii. W latach 1994–1998 rektor Kolegium Księży Jezuitów w Krakowie. Od roku 1998 jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie historii nowożytnej. Był wykładowcą jezuickiego uniwersytetu College of the Holy Cross w Worcester, a od roku 2006 profesorem na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Od roku 2013 jest wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego w Ośrodku Studiów Amerykańskich.

W roku 2005 za krytykę pontyfikatu papieża Jana Pawła II (wkrótce po jego śmierci) w wywiadzie dla „Le Soir” został ukarany przez prowincjała zakonu Krzysztofa Dyrka rocznym zakazem kontaktów z mediami i prowadzenia wykładów w Ignatianum. W konsekwencji tej decyzji opuścił zakon i stan duchowny.

KSIĄŻKĘ ZYGMUNTA BAUMANA I STANISŁAWA OBIRKA „O ŚWIECIE I SOBIE SAMYCH” KUPISZ W NASZEJ KSIĘGARNI INTERNETOWEJ

Marcin Celiński

Marcin Celiński – publicysta i znany komentator polityczny. Do 2017 roku zastępca redaktora naczelnego „Liberté!”. Redaktor naczelny Resetu Obywatelskiego. Współzałożyciel i prezes Wydawnictwa Arbitror, wydawca głośnych pozycji literatury faktu i literatury myśli, m.in.: Tomasza Piątka („Macierewicz i jego tajemnice”, „Morawiecki i jego tajemnice”), Grzegorza Rzeczkowskiego („Obcym alfabetem”) czy Bartłomieja Sienkiewicza („Państwo teoretyczne”).

KSIĄŻKĘ MARCINA CELIŃSKIEGO i TOMASZA PIĄTKA „DUDA I JEGO TAJEMNICE” KUPISZ W NASZYM SKLEPIE INTERNETOWYM

Grzegorz Rzeczkowski

Dziennikarz „Polityki”, z wykształcenia socjolog – europeista po Uniwersytecie Jagiellońskim.  Pracował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju” i „Dzienniku”. Nominowany do nagrody Grand Press 2009 w kategorii dziennikarstwo śledcze za cykl artykułów na temat KRUS i do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2018. Autor serii artykułów na temat rosyjskich śladów w aferze podsłuchowej opublikowanych na łamach „Polityki” w latach 2018–2019.

KSIĄŻKĘ GRZEGORZA RZECZKOWSKIEGO KUPISZ W NASZYM SKLEPIE INTERNETOWYM

Bartłomiej Sienkiewicz

Bartłomiej Sienkiewicz (ur. 1961 r.) – historyk, publicysta, urzędnik państwowy, polityk. Jeden z twórców polskich służb specjalnych po roku 1990.

Jest absolwentem Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 80. XX wieku aktywnie działał w krakowskiej opozycji demokratycznej. W roku 1990 współtworzył Urząd Ochrony Państwa, a następnie Ośrodek Studiów Wschodnich, w którym przez 8 lat pełnił funkcję wicedyrektora ds. programowych (1991–1993, 1996–2001). Na początku pierwszej dekady XXI wieku odszedł z administracji państwowej i założył firmę analityczną (ASBS Othago, potem „Sienkiewicz i Wspólnicy”). W 2013 roku premier Donald Tusk powierzył mu tekę ministra spraw wewnętrznych i funkcję koordynatora służb specjalnych (ze stanowiska odszedł w roku 2014). Obecnie kieruje Fundacją Instytut Wspólnot Obywatelskich.

KSIĄŻKĘ BARTŁOMIEJA SIENKIEWICZA KUPISZ W NASZYM SKLEPIE INTERNETOWYM

Witold Bereś

Polski dziennikarz, autor książek oraz scenarzysta, reżyser i producent filmowy.

Ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. prowadził podziemne pismo „Promieniści”. W latach 1989–1999 był dziennikarzem „Tygodnika Powszechnego”. Krótko był szefem publicystyki w TVP1, tworząc i wprowadzając na antenę cykl „Rozmowy na koniec wieku”. W latach 1989–1993 był korespondentem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, a następnie blisko współpracował z radiem RMF. W latach 2000–2007 był współpracownikiem, a następnie dziennikarzem „Gazety Wyborczej” na łamach której publikował m.in. satyryczne felietony pisane wspólnie z Jerzym Skoczylasem. W latach 2003–2005 wraz z Kazimierą Szczuką i Tomaszem Łubieńskim prowadził magazyn kulturalny Dobre książki. Od 2018 jest redaktorem naczelnym miesięcznika społeczno-kulturalnego Kraków wydawanego przez Bibliotekę Kraków.

Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek, w tym kilku w formie wywiadu-rzeki, m.in. z Czesławem Kiszczakiem, Krzysztofem Kozłowskim oraz Januszem Onyszkiewiczem. W 2000 wydał Czwartą władzę, zbiór tekstów o najważniejszych wydarzeniach medialnych w Polsce w latach 1989–1999. Wspólnie z Krzysztofem Burnetko jest autorem tomu poświęconego wybitnemu reporterowi „Kapuściński: Nie ogarniam świata”.

Jednak do największych ich sukcesów należą książki poświęcone Markowi Edelmanowi:

  • „Marek Edelman. Życie. Po prostu”
  • „Bóg śpi”
  • „Marek Edelman. Życie. Do końca”

wydawane również po niemiecku, rosyjsku i hebrajsku.

KSIĄŻKĘ WITOLDA BERESIA I KRZYSZTOFA BURNETKI KUPISZ W NASZYM SKLEPIE INTERNETOWYM

Krzysztof Burnetko

Polski dziennikarz prasowy i publicysta. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. współredagował podziemne pismo „Promieniści”. Był korespondentem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. W latach 1988–2005 był dziennikarzem związanym z „Tygodnikiem Powszechnym”. Następnie przeszedł do redakcji „Polityki”.

Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek, w tym kilku przygotowanych wraz z Witoldem Beresiem w formie wywiadu-rzeki: z Markiem Edelmanem, Krzysztofem Kozłowskim oraz Januszem Onyszkiewiczem. Razem opublikowali także tom poświęcony reporterowi Ryszardowi Kapuścińskiemu (Kapuściński: Nie ogarniam świata) oraz rozmowę z księdzem Stanisławem Musiałem (Duchowny niepokorny). Wspólnie z Jerzym Skoczylasem napisał książkę o Lechu Wałęsie „Wałęsa. Ludzie. Epoka.”

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Order Odrodzenia Polski. Członek Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie.

KSIĄŻKĘ WITOLDA BERESIA I KRZYSZTOFA BURNETKI KUPISZ W NASZYM SKLEPIE INTERNETOWYM

Jakub Dymek

Kulturoznawca, dziennikarz, publicysta. Absolwent MISH na Uniwersytecie Wrocławskim, studiował Gender Studies w IBL PAN i nauki polityczne na Uniwersytecie Północnej Karoliny w USA.

Publikował m.in w magazynie „Dissent”, „Rzeczpospolitej”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Tygodniku Powszechnym”, Dwutygodniku, gazecie.pl.

Za publikacje o tajnych więzieniach CIA w Polsce nominowany do nagrody dziennikarskiej Grand Press. 27 listopada 2017 r.

KSIĄŻKĘ JAKUBA DYMKA KUPISZ W NASZYM SKLEPIE INTERNETOWYM

Konrad Szołajski

Reżyser i scenarzysta filmowy, autor wielu znanych utworów fabularnych i dokumentalnych, m.in. Człowiek z…, I Bóg stworzył seks oraz Dobra zmiana.

W roku 2015 ukończył głośny film Walka z szatanem (koprodukcja HBO), opowiadający o opętaniach i egzorcyzmach, poprzedzony kilkuletnią pracą dokumentacyjną. Dzięki temu mogła powstać także powieść w atrakcyjny sposób łącząca fikcję literacką z wnikliwą obserwacją polskiej rzeczywistości.

KSIĄŻKĘ KONRADA SZOŁAJSKIEGO KUPISZ W NASZYM SKLEPIE INTERNETOWYM

Jarosław Makowski

Urodzony 22 kwietnia 1973 w Kutnie, polski historyk filozofii, dziennikarz i publicysta, od 2010 do 2015 dyrektor Instytutu Obywatelskiego, od 2014 radny sejmiku śląskiego V kadencji.

Studiował filozofię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię na Papieskim Wydziale Teologicznym Bobolanum w Warszawie. W latach 1999–2004 był redaktorem „Tygodnika Powszechnego”, następnie do 2007 członkiem zespołu „Krytyki Politycznej”. Publikuje lub publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Więzi”, „W drodze” i „Newsweeku”. Uczył także filozofii w liceach ogólnokształcących w Krakowie i Pszczynie.

Od 2010 do 2015 był dyrektorem Instytutu Obywatelskiego, think tanku związanego z Platformą Obywatelską. W 2014 z ramienia PO uzyskał mandat radnego sejmiku śląskiego V kadencji, a następnie został przewodniczącym klubu radnych tej partii. W listopadzie 2017 został wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w Katowicach.

KSIĄŻKĘ JAROSŁAWA MAKOWSKIEGO KUPISZ W NASZYM SKLEPIE INTERNETOWYM

Mariusz Kowalewski

Mariusz Kowalewski jest dziennikarzem i redaktorem z 17-letnim stażem. Pracował w redakcjach programów telewizyjnych, gazet drukowanych oraz portali internetowych. W redakcji „Superwizjera” emitowanego w TVN przygotowywał reportaże śledcze i materiały zaangażowane społecznie. Publikował na łamach największych polskich tytułów prasowych, takich jak: „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Press” i „Wprost”. Specjalizuje się w dziennikarstwie śledczym, tekstach o tematyce politycznej i dotyczącej służb specjalnych. Za swoje publikacje był nominowany do nagrody Grand Press Dziennikarz Roku 2008 miesięcznika „Press” i nagrody Radia ZET im. Andrzeja Wojciechowskiego (w latach 2008 i 2009).

Helsińska Fundacja Praw Człowieka uznała publikacje o tajnych więzieniach CIA w Polsce, których był współautorem, za przełomowe dla wyjaśnienia tej bulwersującej historii. W 2008 roku zajął piąte miejsce w ogólnopolskim plebiscycie na Dziennikarza Roku miesięcznika „Press”.

Od czerwca 2016 roku do października 2018 roku był dziennikarzem i wydawcą portalu tvp.info. Pełniąc funkcję zastępcy kierownika redakcji publicystyki i reportażu TVP Info, odpowiadał za reżyserię i realizację nowych programów.

KSIĄŻKĘ MARIUSZA KOWALEWSKIEGO  KUPISZ W NASZYM SKLEPIE INTERNETOWYM

Marek M. Meissner

Marek M. Meissner (ur. 1963 roku), dziennikarz, publicysta.

Zaczynał jako archeolog i zanim udało mu się zostać „znanym uczonym polskiego pochodzenia”, zmuszony był do rezygnacji z kariery naukowej. Potem podróżował po Polsce i po świecie, imając się rozmaitych zajęć.

Był dziennikarzem ekonomicznym, reporterem, analitykiem IT i militarnym, project managerem IT, kierował zespołem ds. strategii w pierwszym polskim centrum Public Key Infrastructure (zajmującym się tworzeniem systemów usług uwierzytelniania, szyfrowania, integralności i niezaprzeczalności za pośrednictwem kryptografii klucza publicznego i prywatnego oraz certyfikatów elektronicznych).

Jako publicysta interesuje się problematyką obronności, bezpieczeństwem IT, makroekonomią i mediami społecznościowymi.

KSIĄŻKĘ MARKA M. MEISSNERA KUPISZ W NASZYM SKLEPIE INTERNETOWYM

Piotr Maciążek

Analityk zajmujący się sektorem energetycznym i paliwowym.

Autor książki „Stawka większa niż gaz”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Arbitror w listopadzie 2018 r.

Były redaktor naczelny branżowego serwisu Energetyka24.

Obecnie współpracownik serwisów: Osluzbach.pl, Reo.pl.

Współautor głośnej prowokacji dziennikarskiej. Wraz z Jakubem Wiechem stworzył postać fikcyjnego eksperta Piotra Niewiechowicza, który pozyskiwał informacje od polityków, doradzał im, a także publikował w mediach specjalistycznych.

Pomiędzy 2011 a 2014 r. był ekspertem kilku think-tanków m.in. szefem zespołu ds. energetyki w fundacji Energia dla Europy Pawła Kowala.

W trakcie swojej kariery zawodowej opracowywał materiały analityczne dla wielu kluczowych spółek energetycznych i paliwowych.

Współautor rekomendacji z zakresu energetyki dla rządów Polski i Ukrainy przygotowanych przez fundację Centrum Badań Polska-Ukraina.

Współautor książki Młoda Myśl Wschodnia (Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej), w której poruszał kwestie regionalnej współpracy energetycznej.

Aktywny jako komentator w większości polskich mediów, ale także za granicą m.in. w BBC, Hospodarske Noviny, France Presse, Deutsche Welle, Nowaja Gazieta oraz branżowych wydawnictwach rosyjskich jak Oilru.com.

(źródło: http://piotrmaciazek.pl/bio/

KSIĄŻKĘ PIOTRA MACIĄŻKA KUPISZ W NASZYM SKLEPIE INTERNETOWYM

Patryk Słowik

Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

W 2016 r. otrzymał nagrodę Grand Press za tekst pt. „Prawdziwie wrogie przejęcie”. W tym samym roku został nagrodzony przez Urząd Patentowy RP za twórczość dziennikarską, która służy rozwojowi własności intelektualnej w Polsce.

W 2017 r. nakładem wydawnictwa Arbitror opublikował książkę „Reprywatyzacja warszawska: byli urzędnicy przerywają milczenie”, będącą wywiadem-rzeką opowiadającym o kulisach warszawskiej reprywatyzacji i związanych z nią nieprawidłowościami.

KSIĄŻKĘ PATRYKA SŁOWIKA KUPISZ W NASZYM SKLEPIE INTERNETOWYM

Magdalena M. Baran

Doktor filozofii, historyk idei, publicystka. Naukowo zajmuje się problematyką wojny, filozofią polityki i etykami praktycznymi. Jako publicystka porusza tematy związane z polityką zagraniczną, problematyką Wyszehradu oraz kulturą i sztuką. Doktorat obroniła w IFiS PAN, była stypendystką Politische Akademie der ÖVP, Uniwersytetu Wiedeńskiego i Instytutu Nauk o Człowieku we Wiedniu. Współpracuje z uczelniami wyższymi i organizacjami pozarządowymi w kraju i za granicą. W latach 2007–2010 redaktor kwartalnika „Res Publica Nowa”. Członkini redakcji „Liberté!”. Poprzednio wydała „Znaczenie wojny. Pytając o wojnę sprawiedliwą” (2018).

KSIĄŻKĘ MAGDALENY M. BARAN KUPISZ W NASZYM SKLEPIE INTERNETOWYM

Jan Śpiewak

Jest synem prof. Pawła Śpiewaka, dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego i Heleny Datner. Był scenarzystą i współproducentem wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego w reż. Ivo Krankowskiego pt. 8 historii, które nie zmieniły świata. Należał do założycieli Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej (ŻOOM), będącej wówczas największą organizacją zrzeszającą młodzież żydowską w Polsce, a także jednym z liderów ruchu miejskiego przekształconego następnie w Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, którego był przewodniczącym od momentu powstania w 2014 do listopada 2016. Jako przewodniczącemu MJN, przypisuje mu się między innymi nagłośnienie afery reprywatyzacyjnej w Warszawie. Wraz z Miasto Jest Nasze był w 2017 nominowany do Nagrody Radia Tok FM im. Anny Laszuk.

W marcu 2017 Śpiewak odszedł z Miasto Jest Nasze. Jego odejście odbiło się szerokim echem w mediach, gdyż zmienił wtedy nazwę profilu stowarzyszenia na Facebooku i przemianował go na profil ”Wolne Miasto Warszawa” (nazwa nowego ruchu, który zaczął tworzyć). Administracja Facebooka uznała to działanie za niezgodne z zasadami portalu, pozbawiła Jana Śpiewaka uprawnień i przywróciła kontrolę nad profilem zarządowi MJN. Profil z powrotem nazwano Miasto Jest Nasze.

Jest także członkiem inicjatywy Otwarty Jazdów. W wyborach samorządowych w 2014 został wybrany do Rady dzielnicy Warszawa-Śródmieście. Był publicystą magazynu „Kultura Liberalna” oraz „Krytyki Politycznej”.

W listopadzie 2017 nakładem Wydawnictwa Arbitror ukazała się książka Jana Śpiewaka pt. Ukradzione miasto. Kulisy wybuchu afery reprywatyzacyjnej.

KSIĄŻKĘ JANA ŚPIEWAKA KUPISZ W NASZYM SKLEPIE INTERNETOWYM