Książki

Jarosław Kaczyński dysponuje Sejmem, rządem, setkami spółek państwowych i miliardami złotych. Jak do tego doszedł? Co robi z całą tą władzą i bogactwem? Kto się tuczy na rządach Kaczyńskiego, a kto traci?

Na te pytania odpowiada Tomasz Piątek w książce Wielkie Łowy Kaczyńskiego. 1995-2023. To kontynuacja bestsellera Kaczyński i jego pajęczyna.

W Wielkich Łowach Kaczyńskiego Piątek prześwietla kolejne etapy kariery wodza PiS. Sprawdza, jak Kaczyński korzystał na największych skandalach III RP. Analizuje chwyty, dzięki którym PiS doszedł do władzy. Prześwietla to, co dzieje się teraz, gdy pajęczyna Kaczyńskiego oplotła Polskę, a państwo jest pochłaniane przez aparat partyjny.

Autor śledzi też nitki wiodące za granicę. Dzięki temu najbardziej zaskakujące działania Jarosława Kaczyńskiego stają się zrozumiałe.

Bulwersujące, brutalne i skandaliczne! Takie są „Pigułki na PiS” – zbiór fraszek Krzysztofa Topolskiego, więźnia PRL, przymusowego emigranta, biznesmen i filantropa. Ciężko obrażają dziesiątki zasłużonych dla degrengolady polskiej demokracji działaczy prawicy, nie owijając w bawełnę, posługując się często słowami uznawanymi za drastyczne. Topolskiemu po prostu się ulało. Jak milionom ludzi w Polsce. Ale on to spisał i ogłosił.

Pomiędzy lipcem 1982 a sierpniem 1986 Andrzej Krajewski towarzyszył zachodnim korespondentom w Polsce. Ta książka to opowieść o tamtym czasie z pozycji obserwatora, czasem też uczestnika zdarzeń.

Pierwsze wydanie tej książki ukazało się z przyczyn oczywistych poza oficjalnym obiegiem, w dzisiejszym, trzecim autor dopowiada dalszą historię wielu spraw, takich jak odpowiedzialność za strzelanie do ludzi w Lubinie, zabójstwa Grzegorza Przemyka i księdza Jerzego Popiełuszki.

Obecne wydanie  zawiera współczesne noty i komentarze oraz  pokaźny zasób ilustracji i zdjęć (w tym dzieła autorstwa Chrisa Niedenthala).

W czasach manipulowania historią, nadawania jej funkcji usługowej wobec polityki, warto przypomnieć sobie prawdę o mrocznych latach 80-tych.

„Globalna Ukraina” jest książką ukazującą, jak kraj o niezwykłej i skomplikowanej historii staje się miejscem zasadniczych rozstrzygnięć w światowej polityce i jak Ukraińcy, odpierając moskiewską agresję, zmieniają nie tylko powszechne dotychczas wyobrażenia o kontynencie europejskim i stosunkach Wschód–Zachód, ale także koordynaty polityki globalnej. To lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć dynamikę obecnych wydarzeń.

Tomasz Piątek nie ustaje w swojej pracy śledczej. W najnowszej książce znajduje odpowiedzi na wiele pytań dotyczących człowieka, który od siedmiu lat rządzi Polską.
Skąd Kaczyński bierze pomysły?

Kim był Anatolij Wasin,?

Co zrobił Kaczyński, gdy przyjechał do Kijowa?

Kogo Kaczyński wziął do spółki Srebrna?
Kto dawał pieniądze ludziom Kaczyńskiego w torbach po cukrze?

Co Bogusław Bagsik ma wspólnego z Kaczyńskim?

Co w tym wszystkim robi Glapiński?

Kim dla Kaczyńskiego był kapitan Marian Śpitalniak?
Co łączyło opiekunów Kaczyńskiego z głośnymi zbrodniami politycznymi?

Poznaj odpowiedzi. Poznaj Jarosława Kaczyńskiego.

W roku 1993 Ryszard Kapuściński pisze, że trzy zjawiska zagrażają stabilności świata. Pierwsze to nacjonalizm, drugie to rasizm, trzecie to religijny fundamentalizm. Każde z tych zjawisk jest agresywne, wszechwładne i całkowicie irracjonalne. 30 lat później nacjonalizm, fundamentalizm i rasizm charakteryzują codzienność w Polsce. Marek Zagrobelny aktywnie uczestniczy w tworzeniu tej rzeczywistości. Jako młody chłopak pochodzący z rodziny zaangażowanej politycznie zostaje wciągnięty przez skrajnie prawicowe organizacje polityczne. Pracuje ciężko, pomagając im osiągnąć sukces. Po wielu latach zaczyna wątpić w to, w co dotychczas wierzył, postanawia pożegnać się z własnym krajem, przeprowadza się do Norwegii, a stamtąd udziela lekcji o tym, jak nowoczesny autorytaryzm może rosnąć w siłę i wygrywać wybory

W Polsce bardzo często się zastanawiamy, skąd się wziął sukces Prawa i Sprawiedliwości. Rozważamy, jakie jest źródło poparcia społeczeństwa dla „dobrej zmiany” prowadzącej państwo w kierunku niedemokratycznym. Słowem – dlaczego woda w garnku ma coraz wyższą temperaturę, a żaba nie wyskakuje. Powstały na ten temat analizy naukowe pisane z perspektywy prawa, socjologii i nauk politycznych. W debacie zaistniały raporty z przykładowego „Miastka”. Jednak niewiele jest książek traktujących o tym z perspektywy byłego działacza partii władzy. Dzięki różnym doświadczeniom (w tym emigracji) Markowi Zagrobelnemu udało się złapać dystans do polskiej polityki i zrozumieć, jak może funkcjonować nowoczesne, demokratyczne społeczeństwo w kontekście polskich nadużyć i dążeń do autorytaryzmu. Jeśli zakłada się na oczy okulary idealnie dopasowane przez optometrystę, to można zobaczyć więcej. Dzięki obserwacjom Autora mamy okazję po raz kolejny zastanowić się nad skutecznymi metodami powrotu Polski do rodziny państw demokratycznych. 

Dr hab. Adam Bodnar, b. rzecznik praw obywatelskich

Partia, której głównym napędem jest antysemityzm i nienawiść do LGBT? Porażająca opowieść człowieka, który porzucił PiS i przeszedł na jasną stronę mocy. 

Witold Bereś, pisarz, dziennikarz, redaktor naczelny  miesięcznika „Kraków i świat”

„Pokochać PiS” to niezwykły dokument. Marek Zagrobelny uwierzył w Jedynie Słuszną Partię. Zanurzył się w niej, pracował dla niej, oglądał na własne oczy, jak PiS działa w swoim mateczniku, w średnich miastach i małych miasteczkach… Czym się to skończyło? Emigracją. Zdobyte przez Zagrobelnego doświadczenia zainteresowały wydawców w Norwegii. Opublikowali jego książkę, która dziś ukazuje się po polsku. To cenne świadectwo dla każdego, kto chce zrozumieć – choć niekoniecznie pokochać – PiS.

Tomasz Piątek, pisarz, dziennikarz śledczy

Autor: Tomasz Piątek

Ciąg dalszy śledztwa Tomasza Piątka. Autor przedstawia rozwój i szczyt potęgi księdza Rydzyka od końca lat 90. do dzisiejszego dnia. To okres, w którym wpływy i finanse Rydzyka pozwalają mu oddziaływać bezpośrednio na politykę, kreować liderów, a nawet całe partie. Prawicowi politycy karnie się stawiają na każde jego wezwanie. A gdy trzeba – zatańczą na imprezach Tadeusza Rydzyka tak, jak on im zagra.

Piątek przedstawia sojuszników i współpracowników Tadeusza Rydzyka (jak senator Jan Maria Jackowski lub specjalista od geotermii Piotr Długosz). Omawia powiązania z Rosją. Bada zbieżność radiomaryjnej i kremlowskiej propagandy. Obnaża sieć biznesowo-politycznych relacji, którym Rydzyk zawdzięcza swą wyjątkową pozycję w polskim życiu publicznym i gospodarczym. Kontynuacja książki “Rydzyk i przyjaciele. Kręte ścieżki” 

Autor: Tomasz Piątek

Tomasz Piątek odkrywa nieznaną przeszłość księdza Tadeusza Rydzyka – jednego z najbardziej wpływowych graczy tzw. dobrej zmiany, założyciela ultraprawicowego imperium medialnego i „edukacyjnego”. Autor przedstawia relacje Rydzyka z Rosją i PRL-owską SB. Idzie tropem zaginionych akt księdza. Odtwarza treść zaczernionego dokumentu o kluczowym znaczeniu. Ujawnia, dzięki komu Rydzyk mógł założyć Radio Maryja. Wyjaśnia, w jaki sposób skromny chłopiec z Olkusza stał się w latach 90. jedną z najważniejszych postaci polskiej prawicy.

Kontynuacja tej historii jest zawarta w tomie II –  “Rydzyk i przyjaciele. Wielkie żniwo”

Autor: Krzysztof Skiba

„Pięknie się czyta, lubię ten poziom humoru zakrapianego ironią i inteligentną szyderą”. „Zrobił mi pan dzień”. „Bardzo śmieszne to co Pan pisze, ale jak tak się zastanowić to w sumie smutne”. „Panie Krzysiu! Ratuje Pan moją psychikę swoimi tekstami. Czytam Pana żeby nie zwariować”.

To typowe opinie Czytelników po zderzeniu się z felietonami Skiby. „Polska bez gaci” to wybór najlepszych felietonów gwiazdy rocka i prześmiewcy, prowokatora i happenera Krzysztofa Skiby. Niektóre z nich miały miliony wyświetleń. Skiba swoimi tekstami ratował nas i Polskę w czasach gdy świat się zatrzymał, a rozum poszedł na spacer.

Autorzy: Zygmunt Bauman Stanisław Obirek

O świecie i sobie samych to pierwsze w języku polskim wydanie książki Zygmunta Baumana i Stanisława Obirka, która w 2015 roku ukazała się w języku angielskim i w tłumaczeniach na inne języki. Nawiązuje do wcześniejszej, wydanej w 2013 roku książki tych autorów (O Bogu i człowieku), ale stanowi autonomiczną całość.

Jej głównym tematem jest wpisanie biografii – odmiennych zarówno ze względu na czas urodzenia (Bauman – 1925, Obirek – 1956), jak i życiowe perypetie – w konteksty historyczne, polityczne, kulturowe, a nawet religijne. To lektura dla każdego zainteresowanego motywacjami kierującymi ludźmi w ich wyborach egzystencjalnych oraz krytyczną refleksją nad płynną nowoczesnością i ponowoczesnością.

Autorzy: Tomasz Piątek, Marcin Celiński

Duda i jego tajmeniceOskarżano go o niesamodzielność, nieodpowiedzialność, nieprzemyślane działania. Wielokrotnie zarzucano mu niezdolność do pełnienia jakiejkolwiek władzy, nie tylko tej najwyższej. Nikt jednak dotąd nie prześwietlił Andrzeja Dudy, jego przeszłości, związków i powiązań. Ta książka jest pierwsza. Jeśli sądzisz, że wiesz wszystko o człowieku, który objął najbardziej szacowny urząd Rzeczypospolitej Polskiej, to się mylisz. W tej książce przeczytasz:

– jak nasz bohater rozpoczął wielką i nieoczekiwaną karierę;

– co go łączyło ze zwolennikami prawa do aborcji;

– jak stawiał pierwsze kroki w branży deweloperskiej i dlaczego lokatorom zabrakło wody;

– kto go wprowadził do spółek skarbu państwa;

– dzięki komu znalazł się w Prawie i Sprawiedliwości;

– kto wymyślił, że Andrzej Duda mógłby kandydować na prezydenta;

– kim są współpracownicy Dudy i jakim wpływom ulegają;

– kto z jego najbliższego otoczenia ma powiązania z obcym, ekspansywnym mocarstwem;

– na jakie pytania jego kancelaria woli nie odpowiadać;

– kim jest Filip Szary;

– kim jest Jolka Rosiek i co ją łączy z tzw. Ruchadłem Leśnym.

Poznaj sprawdzone, udokumentowane, nieznane fakty. Skorzystaj z okazji, póki możesz. Zaopatrz się w tę książkę, zanim zniknie z księgarni. Podaj ją dalej.

Autor: Mariusz Kowalewski

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu książkę Mariusza Kowalewskiego „TVPropaganda. Za kulisami TVP”.

Trudno dziś znaleźć Polaka, który nie miałby własnego zdania na temat tzw. mediów narodowych. Chyba nigdy od czasów PRL telewizja finansowana ze środków publicznych nie budziła takich emocji, bo też nie była tak jednoznacznie podporządkowana interesom partii rządzącej.

Mechanizmy działania tej instytucji możemy poznać dzięki Mariuszowi Kowalewskiemu, który pracował w TVP Jacka Kurskiego przez ponad dwa lata. Z książki Kowalewskiego dowiadujemy się, jak funkcjonuje czarna lista dziennikarzy i komentatorów, których nie wolno zapraszać do pasm publicystycznych, w jaki sposób zapadają decyzje personalne, jak powstały głośne materiały TVP takie jak ten o lekarzach rezydentach objadających się kawiorem, a także o tym, kto tworzy „paski grozy”.

Kowalewski opisuje TVP w stylu reporterskim – relacjonuje zdarzenia, przywołuje treść rozmów i korespondencji, opatrując to wszystko niezbyt rozbudowanym komentarzem, bo też komentarz jest tu właściwie zbędny – Czytelnik wyrabia sobie opinię na bazie samych faktów. One są wystarczająco barwne. Opisane tu zachowania czasem śmieszą nieporadnością, częściej porażają ładunkiem cynizmu i zła.

Drogi Czytelniku, poznaj dzisiejszą TVP!

Autorzy: Witold Bereś, Krzysztof Burnetko

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu książkę Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki : „List do Marka Edelmana. Za wolność wczoraj i dziś”.

Kogo pytasz o radę, gdy nie wiesz co zrobić?

Gdy widzisz, że Polska się stacza i chcesz to zatrzymać?

Witold Bereś i Krzysztof Burnetko, autorzy wielu książek, przyznają się do inspiracji Markiem Edelmanem. Wielkim patriotą wolności, jednym z komendantów powstania w getcie warszawskim, żołnierzem powstania warszawskiego, a po wojnie wybitnym lekarzem i działaczem opozycji demokratycznej walczącej o prawa człowieka. Niestety – Edelman odszedł dziesięć lat temu. Dlatego autorzy pisząc do niego list opisujący dzisiejszą destrukcję świata humanistycznych wartości, sami muszą się zastanowić nad tym, co dziś by powiedział.

AGNIESZKA HOLLAND: Autorzy głęboko wyczuwają brunatne chmury zbierające się nad naszym krajem. Marek Edelman nie pozwoliłby patrzeć obojętnie na rosnące ZŁO. My też nie powinniśmy. Nasz sprzeciw lub przyzwolenie zadecydują o przyszłości. Ważny tekst.

KRYSTYNA JANDA: Gorzki esej, który uzmysławia nam, jak bardzo cofnęliśmy się w czasie.

ADAM MICHNIK: List do Marka Edelmana to współczesna wersja listu Woltera do Pana Boga napisanego po trzęsieniu ziemi, które zniszczyło Lizbonę. To świadectwo przerażenia polskiego inteligenta stanem państwa i Polaków.

Autor: Konrad Szołajski

Andrzej, prywatny detektyw pracujący w Anglii dostaje zlecenie odnalezienia zaginionej dziewczyny. To, jak się początkowo wydaje standardowe zadanie, sprowadza go do Polski. Poznaje świat, o którego istnieniu nie miał do tej pory pojęcia: świat mistycznych wspólnot religijnych i egzorcyzmów, tajemniczych rytuałów i zagubionych ludzi. To pośród nich ma odszukać córkę swojej klientki… 

„Zlecenie: walka z szatanem” to powieść kryminalna, ale opisane w niej wydarzenia są zainspirowane faktami. To kryminał i fabularyzowany reportaż. To obraz Polski, gdzie – gdy śpi rozum, a racjonalność traci na znaczeniu – całkiem dosłownie budzą się demony. Obraz egzorcyzmów w książce jest zaczerpnięty z kilkuletniej pracy dokumentacyjnej autora – którego film „Walka z szatanem”, poświęcony opętaniom i egzorcyzmom w Polsce wszedł na ekrany w 2015 roku (koprodukcja HBO).

Film Szołajskiego i niniejsza książka, będąca jego swoistą kontynuacją fabularną i uzupełnieniem, są jednymi z nielicznych tytułów dokumentujących bezprecedensowe w najnowszej historii zjawisko – wzrost liczby opętań i zwalczających je egzorcystów w europejskim kraju. Jeszcze na początku dekady było ich zaledwie kilku-kilkunastu w kraju – dziś, gdy oddajemy do państwa rąk tę książkę, nie ma już województwa, w którym czynnie nie działałoby kilku zawodowych wypędzaczy demonów, a na prowincji często łatwiej o kontakt z egzorcystą niż psychologiem, psychiatrą czy terapeutą uzależnień.

  • O autorze: Konrad Szołajski – reżyser i scenarzysta filmowy, autor wielu utworów fabularnych i dokumentalnych m.in. „Człowiek z…” (1993), „I Bóg stworzył sex” (2011), „Dobra zmiana” (2018). Jego poprzednia książka „Wisłocka. Jak to ze sztuką kochania było” (Świat Książki) ukazała się w 2016 roku.

Autor: Tomasz Piątek

Gdy wkroczył na główną scenę polskiej polityki, większość komentatorów dała wyraz swemu zaskoczeniu. Kojarzony z zapleczem merytorycznym Platformy Obywatelskiej i wpływowym w tej formacji Janem Krzysztofem Bieleckim bankowiec stał się z dnia na dzień jedną z twarzy przejmującego władzę obozu Prawa i Sprawiedliwości. Szybko okazało się, że Mateusz Morawiecki nie jest jedynie dodatkiem do tej ekipy. Obdarzony szczególnym zaufaniem Jarosława Kaczyńskiego umiejętnie poszerzał zakres swych uprawnień wicepremiera. Z czasem zastąpił Beatę Szydło na stanowisku prezesa rady ministrów. Rządowa propaganda lansuje wersję, według której Morawiecki miałby być fachowcem, doświadczonym graczem gospodarczym z chlubną kartą w życiorysie z lat 80., kiedy to stał u boku ojca jako bojownik antykomunistycznego podziemia.

Tomasz Piątek zadaje sobie i nam pytanie – czy to cała prawda o obecnym premierze?

Wielomiesięczna praca w archiwach (także IPN), jak również rozmowy z ludźmi, którzy znali Mateusza Morawieckiego na różnych etapach jego życia, a także skrupulatna analiza jego działalności oraz powiązań towarzyskich, politycznych i biznesowych – wszystko to daje inny obraz, niż ten, który znamy z rządowych czy prorządowych mediów. Mateusz Morawiecki ma swoje tajemnice, Tomasz Piątek odkrywa wiele z nich.

Autor: Tomasz Piątek

„Macierewicz i jego tajemnice” zawiera fakty na temat niepokojących koneksji ministra obrony Antoniego Macierewicza.

Jej główną treścią jest dokładny i udokumentowany opis licznych powiązań ministra z wybitnym gangsterem-finansistą Siemionem Mogilewiczem. Mogilewicz od dziesięcioleci współpracuje z sowieckim/rosyjskim wywiadem wojskowym GRU. Jak również z samym Władimirem Putinem.

Tomasz Piątek prowadzi śledztwo dziennikarskie w sprawie Antoniego Macierewicza od półtora roku. Niektóre ze swoich ustaleń publikował już na łamach „Wyborczej”. W książce „Macierewicz i jego tajemnice” ujawnia nowe, dotąd nieznane okoliczności.

„Macierewicz i jego tajemnice” to efekt 18 miesięcy śledztwa (ok. 1000 godzin spędzonych w internecie, ok. 50 godzin w archiwach sądowych i Bibliotece Narodowej, ok. 40 godzin rozmów z informatorami). Zawiera kilkaset odniesień do źródeł, jak również 5 map szczegółowo ukazujących sieć powiązań między Macierewiczem a Mogilewiczem i Kremlem.

Książka „Macierewicz i jego tajemnice w ciągu miesiąca od ukazania się została sprzedana w ilości 100 tysięcy egzemplarzy. Łącznie sprzedano grubo ponad 200 tys. egzemplarzy. W listopadzie 2017 r. Piątek otrzymał za napisanie książki Nagrodę Wolności Prasy, przyznawaną przez międzynarodową organizację Reporterzy bez Granic we współpracy z telewizją TV5 Monde. W lutym 2018 r. książka Piątka zdobyła statuetkę „Besteller Empiku 2017”. W czerwcu 2018 r. Fundacja Mediów Sparkasse Leipzig zdecydowała o przyznaniu Tomaszowi Piątkowi jako autorowi „Macierewicza i jego tajemnic” nagrody za Wolność i Przyszłość Mediów. Jest pierwszym Polakiem, który otrzymał to wyróżnienie.

Autor: Tomasz Piątek

Tysiące godzin w IPN, Bibliotece Narodowej i Archiwum Akt Nowych. Dziesiątki rozmów ze świadkami historii. Ponad 400 dni spędzonych nad starymi dokumentami, pisanymi niejednym alfabetem. Tomasz Piątek kontynuuje swoje śledztwo. Szuka odpowiedzi na pytanie: jak to się stało? Skąd na polskiej scenie politycznej i w gabinetach ministerialnych wziął się Antoni Macierewicz?

To, co Piątek odkrywa, zaskoczy nawet tych, którzy przeczytali książkę „Macierewicz i jego tajemnice”. Jak się okazuje, w komunistycznej Służbie Bezpieczeństwa działała grupa wybitnie inteligentnych i bezwzględnych funkcjonariuszy ściśle związanych z Moskwą. Ich specjalnością było rozbijanie opozycji i tworzenie posłusznej łże-prawicy na komunistycznej smyczy. Otaczali szczególną opieką niektórych młodych buntowników.

Czy liczne koincydencje, które łączą byłego ministra obrony z ludźmi Kremla, powstały ot tak? Czy są wynikiem przypadku? Nie zrozumiemy dzisiejszej działalności Macierewicza, jej istoty i przyczyn, jeśli nie sięgniemy do przeszłości. To właśnie zrobił Tomasz Piątek, który przedstawia swoje ustalenia w nowej książce „Macierewicz. Jak to się stało”.

Autor: Tomasz Piątek

Prezentujemy odpowiedź na utwór opublikowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, a dokładnie przez współpracowników ministra Antoniego Macierewicza: Sławomira Cenckiewicza i Dominika Smyrgałę.

Tomasz Piątek, autor książki „Macierewicz i jego tajemnice”, przytacza dokładne cytaty z tzw. raportu MON (podając je pogrubioną czcionką) i odpowiada na zawarte w nich nieprawdziwe zarzuty. Odpowiedzi są rzeczowe, zawierają dowody, argumenty i odniesienia do źródeł; czasem też… ironię i akcenty humorystyczne.

Autor Jan Śpiewak

„Ukradzione miasto. Kulisy wybuchu afery reprywatyzacyjnej” to historia wieloletniego śledztwa obywatelskiego.

Jan Śpiewak odpowiada na pytanie, jak to możliwe, że w stolicy europejskiego kraju — tuż pod nosem najważniejszych urzędników, dziennikarzy uznanych tytułów prasowych i stacji telewizyjnych — przez lata kwitł nielegalny, niezgodny z Konstytucją i nierespektujący praw człowieka proceder przejmowania nieruchomości wartych fortunę. Czy to prawda, że w stołecznym urzędzie — jak twierdzi prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz — funkcjonowała „grupa przestępcza”? A może to sama prezydent stolicy stworzyła w ratuszu warunki do działania systemowej nieodpowiedzialności?

Książka to studium „państwa z kartonu”, w którym wąska elita bogaci się na krzywdzie najsłabszych.

Czytelnik z pewnością wielokrotnie zada sobie pytanie o rzeczywisty stan naszego kraju. Czy winni działań niezgodnych z prawem poniosą jakąkolwiek odpowiedzialność?

Autor Patryk Słowik

Czy prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zmuszała podległych sobie urzędników do popełniania przestępstw?

Czy wpływała na wydawanie decyzji reprywatyzacyjnych? Dlaczego chciała zlikwidować szkoły w centrum stolicy? Na czym polegała reprywatyzacyjna afera adwokacka? Skąd urzędnik wydający decyzję w sprawie zwrotu słynnej Chmielnej 70 wziął pieniądze na zakup pensjonatu w Zakopanem?

Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzi znajdą Państwo w książce Patryka Słowika „Reprywatyzacja warszawska. Byli urzędnicy przerywają milczenie”. Jest to zapis rozmowy doświadczonego i nagradzanego dziennikarza z urzędnikami odpowiedzialnymi za warszawską reprywatyzację: Marcinem Bajką i Jerzym Mrygoniem.

Autor: Jarosław Makowski

„Pobudka, Kościele!” to pierwsza w Polsce wszechstronna ocena myśli papieża Franciszka. Jej autor, Jarosław Makowski, w niezwykle przystępny i jasny sposób ukazuje nauczanie obecnego papieża.

Makowski szczególny nacisk kładzie na kwestie społeczne, które papież często porusza: spór o klimat, troskę o ubogich, otwarcie Kościoła na świat współczesny czy przyjmowanie uchodźców. Dla Jarosława Makowskiego papież Franciszek to człowiek, który autentycznie chce zmienić swój Kościół. To kapłan, który nim zacznie wymagać od innych, wpierw wymaga od siebie. To biskup, który jest… antyklerykałem.

Na kolejnych kartach książki „Pobudka, Kościele!” poznajemy Franciszka-kaznodzieję, który porzuca kościelną nowomowę na rzecz prostych i autentycznych opowieści. Zdaniem Makowskiego prawdziwa rewolucja papieża Franciszka dokonuje się w sferze języka.

Książka Makowskiego przybliża nowy sposób myślenia, który wraz z Franciszkiem pojawił się w Kościele katolickim oraz śmiały styl przywództwa Następcy Świętego Piotra. Na koniec autor stawia nieoczywiste i trudne pytanie: dlaczego polski Kościół ma kłopot z papieżem Franciszkiem i jego przesłaniem?

Autor: Jakub Dymek

Jak możliwy był globalny triumf populistycznej prawicy? „Nowi barbarzyńcy” to książka, która próbuje odpowiedzieć na to pytanie poza kanonem zużytych diagnoz: „ciemnego ludu”, „buntu mas” i „odklejonych elit”.

Dziesięć lat temu liberalny świat miał powody do zadowolenia. W Stanach Zjednoczonych, w „najważniejszych wyborach pokolenia”, zwyciężył pierwszy czarnoskóry kandydat, Barack Obama. W Polsce, po dwóch latach władzy Jarosława Kaczyńskiego, urząd premiera objął prozachodni, proeuropejski i prorynkowy Donald Tusk. Nawet w Rosji czempionem zmian miał być „łagodny” Dmitrij Miedwiediew.

Wkrótce potem przyszedł globalny kryzys, upadek prasy papierowej i społeczna rewolucja wywołana przez media społecznościowe. Dekadę później wszystkie nadzieje, jakie uosabiali ci przywódcy, były już dawno minionym i ośmieszonym wspomnieniem.

Prawica – w różnych swoich wcieleniach – wygrała po kryzysie. Okazała się lepsza w budowaniu ruchów społecznych, w wykorzystaniu potencjału internetu dla kampanii wyborczych, w organizowaniu gniewu.

„Nowi barbarzyńcy” pokazują, jak rozchwiany kryzysem świat stworzył warunki do wielkiego przewrotu. Jak polscy „dziennikarze niepokorni” odnaleźli swoją niszę i stworzyli medialną machinę, która umożliwiła zwycięstwo PiS-u. Jak Sarah Palin, wyśmiewana i uznawana za przaśną polityczka, zbudowała grunt pod wyborczą wygraną Trumpa. Jak dawni rosyjscy hipisi i antykomuniści stali się awangardą imperialnej ideologii, która podbiła nie tylko Rosję, ale i serca wielu ludzi w Europie i Ameryce. Skąd wzięła się alt-prawica i dlaczego nic w dzisiejszej polityce nie jest już takie samo. Dlaczego dziś to prawica, a nie lewica, głosi potrzebę rewolucji i faktycznie ją przeprowadza – żeby poznać odpowiedzi na te pytania, warto sięgnąć po książkę Jakuba Dymka.

Autor: Marek M. Meissner

A gdyby TO się stało? Gdyby w Europie Środkowej Rosja przeszła od słów do czynów, tak jak uczyniła na Kaukazie i na Krymie? Gdyby na paskach stacji informacyjnych całego świata doniesienia o walkach w Donbasie zostały zastąpione newsami choćby z przesmyku suwalskiego? Jak wyglądałaby nasza reakcja, gdzie byliby sojusznicy z NATO, jak szybko i czy w ogóle zaangażowaliby się w obronę Polski? Na ile my sami jesteśmy w stanie stawić skuteczny opór najeźdźcy?

Książka Marka M. Meissnera jest fabularyzowaną opowieścią o wojnie, która dziś jest oczywiście literacką fikcją, ale czy wiemy na pewno, że w tak niestabilnych czasach fikcją pozostanie zawsze? Poza wartką opowieścią z gatunku political fiction walorem książki są dokładne informacje na temat współczesnego pola walki, stosowanej taktyki i wykorzystywanego uzbrojenia, głęboka znajomość sposobu, w jaki w XXI wieku prowadzi się wojny – te hybrydowe i te punktowe. Przeczytamy w niej o heroizmie żołnierzy – w tym głównego bohatera będącego członkiem Wojsk Obrony Terytorialnej – i o niedojrzałości polityków w sytuacji ataku Rosji na Polskę i zmiennych losów prowadzonych działań wojennych.

Marek M. Meissner jako dziennikarz zajmuje się zagadnieniami obronności oraz jest analitykiem bezpieczeństwa IT i militarnego.

„To nie jest fantastyka militarna, to naprawdę może się zdarzyć. Ostrzeżenie w najlepszym stylu.”

Vincent V. Severski

„Czas straceńców odpowiada na pytanie, które powraca z coraz większą mocą. Co będzie, jeśli Rosja napadnie na Polskę? Specjalista od wojskowości, dziennikarz Marek Meissner, zamiast raportu napisał wciągającą powieść. Żywa akcja, subtelny czarny humor i doskonała znajomość rzeczy składają się na realistyczny scenariusz. Również czarny.”

Tomasz Piątek

Autor: Bartłomiej Sienkiewicz

„Państwo teoretyczne” to poruszająca diagnoza współczesnej Polski. Napisana ostrym językiem przez analityka i polityka. Bartłomiej Sienkiewicz, były minister spraw wewnętrznych w rządzie Donalda Tuska, autor słynnego stwierdzenia, że „państwo polskie istnieje teoretycznie”, opowiada o kulisach polityki. Ale przede wszystkim pisze o państwie, które mimo zaklęć kolejnych ekip rządzących jest nadal obce dla swoich obywateli. Więcej, polskie państwo jest niezrozumiałe, a czasami wręcz dramatycznie nieporadne. W „Państwie teoretycznym” autor stawia tylko z pozoru paradoksalne pytania: „Dlaczego kodeks drogowy jest ważny dla obrony sądów?”, „Czy szkoła w Polsce jest formą demoralizacji?”, „Dlaczego pożary wysypisk śmieci to ostrzeżenie przed potencjalną wojną?”. Sienkiewicz zastanawia się, co można zrobić, żeby państwo w Polsce było sprawne, a nie teoretyczne. Przedstawia swoją receptę na polskie choroby w niebanalny, często zaskakujący sposób. Nie cofa się przy tym przed przyznaniem się do własnych błędów. Jest bezlitosny w demaskowaniu zakłamania polskiej polityki.

Lektura dla każdego, kto choć trochę interesuje się sprawami publicznymi, niezależenie od poglądów politycznych.

Autor: Piotr Maciążek

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu książkę Piotra Maciążka „Stawka większa niż gaz. Ukryta wojna o niepodległość Polski”.

Piotr Maciążek jest uznanym specjalista, znawcą zagadnień bezpieczeństwa energetycznego i rynku energii. W książce przystępnym językiem opisuje dzisiejszą, niełatwą sytuację Polski, wielowarstwowe uzależnienia i niesuwerenność w wielu sektorach gospodarki, słabość państwa w newralgicznych punktach naszego bezpieczeństwa. Opisuje także kulisy słynnej prowokacji dziennikarskiej, w której brał udział, stworzenia niestniejącego eksperta ds. bezpieczeństwa energetycznego. Stworzone konta w mediach społecznościowych pozwoliły funkcjonująceme jedynie wirtualnie “Niewiechowiczowi” zaistnieć w mediach, dostać propozycję pracy eksperckiej dla opozycji, nawiązać kontakt i wymieniać się informacjami z ludźmi z najbliższego otoczenia odpowiedzialnego za energetykę ministra Naimskiego. O energetycznych uzależnieniach, o politykach, którzy  nie potrafią sobie z nimi poradzić, o niesuwerenności Polski pisze Maciążek w książce, która nieprzypadkowo ukazuje się w stulecie polskiej niepodległości.