Trudno dziś znaleźć Polaka, który nie miałby własnego zdania na temat tzw. mediów narodowych. Chyba nigdy od czasów PRL telewizja finansowana ze środków publicznych nie budziła takich emocji, bo też nie była tak jednoznacznie podporządkowana interesom partii rządzącej.

Mechanizmy działania tej instytucji możemy poznać dzięki Mariuszowi Kowalewskiemu, który pracował w TVP Jacka Kurskiego przez ponad dwa lata. Z książki Kowalewskiego dowiadujemy się, jak funkcjonuje czarna lista dziennikarzy i komentatorów, których nie wolno zapraszać do pasm publicystycznych, w jaki sposób zapadają decyzje personalne, jak powstały głośne materiały TVP takie jak ten o lekarzach rezydentach objadających się kawiorem, a także o tym, kto tworzy „paski grozy”.

Kowalewski opisuje TVP w stylu reporterskim – relacjonuje zdarzenia, przywołuje treść rozmów i korespondencji, opatrując to wszystko niezbyt rozbudowanym komentarzem, bo też komentarz jest tu właściwie zbędny – Czytelnik wyrabia sobie opinię na bazie samych faktów. One są wystarczająco barwne. Opisane tu zachowania czasem śmieszą nieporadnością, częściej porażają ładunkiem cynizmu i zła.

Drogi Czytelniku, poznaj dzisiejszą TVP!

Premiera książki 17 grudnia o godz. 18 w „Radio-Telewizji” przy ul. Andersa 29 w Warszawie

Książka jest już dostępna w naszej księgarni internetowej.

O autorze: Mariusz Kowalewski jest dziennikarzem i redaktorem z 17-letnim stażem. Pracował w redakcjach programów telewizyjnych, gazet drukowanych oraz portali internetowych. W redakcji „Superwizjera” emitowanego w TVN przygotowywał reportaże śledcze i materiały zaangażowane społecznie. Publikował na łamach największych polskich tytułów prasowych, takich jak: „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Press” i „Wprost”. Specjalizuje się w dziennikarstwie śledczym, tekstach o tematyce politycznej i dotyczącej służb specjalnych. Za swoje publikacje był nominowany do nagrody Grand Press Dziennikarz Roku 2008 miesięcznika „Press” i nagrody Radia ZET im. Andrzeja Wojciechowskiego (w latach 2008 i 2009).

Helsińska Fundacja Praw Człowieka uznała publikacje o tajnych więzieniach CIA w Polsce, których był współautorem, za przełomowe dla wyjaśnienia tej bulwersującej historii. W 2008 roku zajął piąte miejsce w ogólnopolskim plebiscycie na Dziennikarza Roku miesięcznika „Press”.

Od czerwca 2016 roku do października 2018 roku był dziennikarzem i wydawcą portalu tvp.info. Pełniąc funkcję zastępcy kierownika redakcji publicystyki i reportażu TVP Info, odpowiadał za reżyserię i realizację nowych programów.