W Parlamencie Europejskim i w Kwaterze Głównej NATO Tomasz Piątek przedstawił rosyjskie powiązania Antoniego Macierewicza.
W środę w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się konferencja ‘Rosyjskie sieci dywersji w Europie’ (‘Russia’s networks of subversion in Europe’). Uczestniczyli w niej Tomasz Piątek, dziennikarz i pisarz, współpracownik ‘Wyborczej’, autor książki ‘Macierewicz i jego tajemnice’, oraz Gustav Gressel, ekspert ds. bezpieczeństwa think tanku European Council on Foreign Relations (Europejska Rada Spraw Zagranicznych), były specjalista ds. strategii i polityki bezpieczeństwa w austriackim ministerstwie obrony. Konferencję otworzył europoseł Platformy Obywatelskiej Michał Boni.
Europoseł hiszpańskiej Partii Ludowej Esteban Gonzalez Pons mówił: – Kiedy przyjechałem do europarlamentu po raz pierwszy, byłem zdziwiony, że koledzy z Europy Północnej i Wschodniej tyle mówią o rosyjskich wpływach. Rosja zdawała się odległa. Dziś to ja muszę wam opowiedzieć o rosyjskich wpływach w Hiszpanii, o jej działaniach na rzecz oderwania Katalonii od reszty kraju.
Gustav Gressel przedstawił opartą na twardych danych analizę rosyjskiej penetracji europejskich partii politycznych. Jego zdaniem infiltracja partii centrowych i liberalnych odbywa się głównie za pośrednictwem rosyjskiego biznesu, podczas gdy antydemokratyczne i antyzachodnie partie skrajnej prawicy i skrajnej lewicy infiltrowane są bezpośrednio przez rosyjskie służby specjalne. Gressel wspomniał o PiS jako o szczególnym przykładzie: partia ta w kampanii wyborczej 2015 r. prezentowała się jako łagodnie krytyczna wobec Zachodu, niemal centrowa – aby po wyborach przejść na ostro antyzachodnią pozycję.
Tomasz Piątek przedstawił swoje śledztwo dotyczące Macierewicza i jego ludzi jako przykład rozgałęzionej sieci osób o rosyjskich powiązaniach, w tym z rosyjską mafią. Co szczególnie niepokojące, osoby te mogą oddziaływać na polską politykę i armię, a kluczową postacią jest tu były minister obrony.
– Czy nie powinniśmy po prostu powiedzieć Putinowi, że nie chcemy, by na nas wpływał, żeby przestał? – pytał belgijski dziennikarz Philippe Reignier z „Le Soir”. W kuluarach mówił później, że celowo zadawał tak naiwne pytania czyniąc aluzję do beztroski, z jaką belgijscy liderzy traktują Rosję uważając ją za godnego zaufania partnera.
– Musimy wreszcie przyjąć do wiadomości, że mamy do czynienia z gangsterami, że Putin to gangster! – odpowiedział Belgowi europoseł Tunne Kelam, legenda estońskiej antykomunistycznej opozycji lat 80.
Na zakończenie europosłanka niemieckich Zielonych Rebecca Harms wezwała do wspólnej europejskiej odpowiedzi na rosyjską ingerencję.
[…] Zaproszony do Kwatery Głównej NATO Piątek przedstawił ekspertom wyniki swoich śledztw. Spotkał się też z przedstawicielami East Stratcom Task Force. Jest to unijna instytucja zajmująca się zwalczaniem rosyjskich kampanii dezinformacyjnych w internecie i mediach.
[…] Dziennikarka niemieckiej telewizji ARD Katrin Matthaei pytała o powiązania wiceprzewodniczącego europarlamentu. Piątek przytoczył wyniki dziennikarskiego śledztwa ‘Wyborczej’, w którym mowa o Czarneckim.