„To właśnie nacjonaliści są najbardziej pojętnymi uczniami globalizacji i najbardziej autentycznymi z jej dzieci” – pisze na łamach portalu REO.pl Jakub Dymek, autor książki „Nowi barbarzyńcy” z serii #ArbitrorMyśli poświęconej politycznemu sukcesowi populistycznej prawicy.

Jakub Dymek na początku tekstu przywołuje postać Stephena Bannona – producenta telewizyjnego i reżysera filmowego, który stał się sercem sztabu wyborczego Donalda Trumpa, a następnie jego doradcą. Obecnie zaś mieni się guru ogólnoświatowej prawicy i obserwuje w Rzymie drogę do sukcesu włoskiej prawicy, której zwycięstwo w wyborach będzie – jego zdaniem – początkiem końca europejskiego liberalizmu.

„Niewiele – lub właściwie nic – w nowych wypowiedziach Bannona ciekawi, zaskakuje, prowokuje. Jak na ideologa lub guru jego wkład do debaty o europejskiej i globalnej prawicy jest wyjątkowo wyprany z oryginalnych myśli. […] Jedyne, co mnie dziwi, to fakt, że kogokolwiek to jeszcze dziwi” – komentuje Jakub Dymek i tłumaczy dalej pozorny paradoks ponowoczesnej globalizacji jako pożywki dla antyglobalistów:

„[R]zekomy internacjonalizm i globalna społeczność, jaką miały przynieść wolny handel, otwarcie granic, program Erasmus, tanie loty do Londynu i Facebook, były złudą i niespecjalnie wiarygodną fasadą. Mało kto […] wierzył, że powstanie organiczna ponadnarodowa tożsamość i prawdziwa globalna wspólnota. Że czarnoskórą samotną matkę z Alabamy, polskiego emigranta w Londynie i francuskiego arystokratę połączy uniwersalna więź solidarności i braterstwa (lub siostrzeństwa), ślepa na partykularne różnice interesów i różnice doświadczeń oraz sposobów przeżywania świata?

Jest przecież dokładnie odwrotnie: doświadczenie globalizacji uwypukla różnice, a polityka tożsamości czyni z nich podstawę tysięcy nowych konfliktów o uznanie i status. To jest najżyźniejsza gleba do powstawania nacjonalizmów – świat stabilnych tożsamości i mocno zakorzenionych wspólnot byłby, jak na ironię, światem, gdzie wokół własnej odrębności i osobności trudniej byłoby prowadzić skuteczną politykę masową”.

Więcej o tajemnicy sukcesu alt-prawicy przeczytać można na portalu REO.pl oraz w książce „Nowi barbarzyńcy”, dostępnej w sklepie internetowym naszego wydawnictwa w wersji elektronicznej i drukowanej.