Kapituła Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2017 – wybitnego dziennikarza i twórcy Radia ZET – nominowała do tego wyróżnienia 11 dziennikarzy. Zwycięzca zostanie ogłoszony 15 listopada br. podczas uroczystej gali, która odbędzie się w warszawskiej Zachęcie.

Nominacje do Nagrody Radia ZET  im. Andrzeja Woyciechowskiego 2017:

1.           Wojciech Bojanowski za reportaż “Śmierć na komisariacie” wyemitowany 20 maja 2017 w programie “Superwizjer” na antenie TVN24

2.           Marcin Dobski za artykuł “Wysoka pensja Kijowskiego w KOD” opublikowany 4 stycznia 2017 internetowym wydaniu “Rzeczpospolitej”

3.           Michał Kołodziejczyk za cykl wywiadów z polskimi sportowcami publikowanych na łamach magazynu “Plus Minus” dziennika Rzeczpospolita ze szczególnym uwzględnieniem tekstu “Karol Bielecki: Nie mam oka, nie stało się nic wielkiego” z 16 marca 2017

4.           Justyna Kopińska za reportaż “Ile mamy trupów w szafie?” opublikowany 27 marca 2017 w “Dużym Formacie” “Gazety Wyborczej”

5.           Tomasz Piątek za książkę “Macierewicz i jego tajemnice”

6.           Jan Pospieszalski za cykl programów publicystycznych “Warto rozmawiać” w TVP1, a w szczególności za odcinek z dnia 2 marca 2017 poświęcony spekataklowi “Klątwa” wystawianego w Teatrze Powszechnym w Warszawie

7.           Magdalena Rigamonti za wywiad z Wacławem Berczyńskim “Nie wiem, czy pani wie, ale to ja wykończyłem caracale” opublikowany 14 kwietnia 2017 w “Dzienniku Gazecie Prawnej”

8.           Adam Wajrak za cykl artykułów na temat ochrony Puszczy Białowieskiej opublikowanych na łamach “Gazety Wyborczej” między marcem a sierpniem 2017

9.           Katarzyna Włodkowska za reportaż “Dom zły”, który ukazał się 19 czerwca 2017 na łamach “Dużego Formatu” “Gazety Wyborczej”

10.        Piotr Zaremba za artykuł „Sądownictwo wymaga naprawy. Ale dopiero co wniesiona ustawa o Sądzie Najwyższym to „o jeden most za daleko”” opublikowany 13 lipca 2017 roku w portalu wpolityce.pl

11.        Ewa Żarska za reportaż “Mała prosiła, żeby jej nie zabijać” wyemitowany 18 stycznia 2017 w Polsat News

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego to jedna z najbardziej prestiżowych nagród świata dziennikarskiego w Polsce. Przyznawana jest autorom materiałów dziennikarskich, które zdaniem Kapituły łamią stereotypy, wykraczają poza schematy i zaglądają za kulisy otaczającej nas rzeczywistości. Jej celem jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie, tego co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane. Po raz pierwszy została wręczona w 2005 roku. Członkowie Kapituły nie mogą nominować dziennikarzy ze swoich redakcji lub redakcji powiązanych.

Zwycięzca oprócz statuetki otrzymuje też nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy zł netto, której fundatorem jest w tym roku Mennica Polska.

Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego znaleźli się: Alicja Kos i Wojciech Cieśla (2005); Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski (2006); Adam Wajrak (2007); Ewa Stankiewicz i Anna Ferens (2008); Ewa Ewart (2009); Paweł Reszka i Michał Majewski (2010); Andrzej Poczobut (2011); Wawrzyniec Smoczyński (2012); Mariusz Szczygieł (2013); Grzegorz Sroczyński (2014); Bianka Mikołajewska (2015); Małgorzata Zubik i Iwona Szpala (2016). W 2010 roku – w 20. rocznicę powstania Radia ZET – przyznano również Nagrodę Specjalną Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego „Dziennikarz XX-lecia” dla dziennikarza, który – zdaniem Kapituły Konkursu – przez ostatnich 20 lat stał się dla Polaków symbolem niezależnego, obiektywnego i wolnego od nacisków dziennikarstwa. Trafiła w ręce Jerzego Baczyńskiego – redaktora naczelnego tygodnika „Polityka”.

Mecenasem 13. edycji Nagrody jest Mennica Polska, a partnerem prawnym – kancelaria GWW.

 

Więcej o nominacjach na stronie www.nagrodawoyciechowskiego.pl

Źródło: Radio ZET