Organizacja Reporterzy bez Granic (Reporters sans Frontieres) oraz TV5-Monde ogłosiły listę 18 nominowanych do tegorocznej edycji Nagrody Wolności Prasy (Press Freedom Prize).

Dziennikarzy oraz poszczególne tytuły medialne wyróżnia się za profesjonalizm, niezależność oraz oddanie działaniu na rzecz wolności mediów. Troje nominowanych zostanie nagrodzonych podczas gali, która odbędzie się 7 listopada w Strasbourgu.

Nagrody Wolności Prasy są przyznawane od 1992 roku. Ich celem jest zwrócenie uwagi na istotę wolności słowa i prawo dostępu do informacji poprzez wyróżnienie dziennikarzy i mediów przyczyniających się znacząco do obrony tych wartości.

W uzasadnieniu nominacji dla Tomasza Piątka czytamy: „Jeszcze dwa lata temu wydawało się niewyobrażalne, by dziennikarz stanął przed sądem wojskowym, ale cel tego działania to zastraszenie całego zawodu” – mówił Tomasz Piątek w lipcu Reporterom bez Granic. Dziennikarz śledczy lewicowej „Gazety Wyborczej” stoi w obliczu możliwego wniesienia sprawy do sądu wojskowego przez Ministra Obrony Antoniego Macierewicza za publikację książki „Macierewicz i jego tajemnice”, która rzuca krytyczne światło na jego powiązania z osobami współpracującymi z rosyjskimi służbami wywiadowczymi. Piątkowi grozi wyrok trzech lat więzienia. Był on również obiektem gróźb i werbalnych ataków w prorządowych mediach od momentu ukazania się jego książki.

 

Źrodło: rsf.org