Wydawnictwo Arbitror z wielką przyjemnością informuje, że nasz autor Grzegorz Rzeczkowski został wyróżniony w finale Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Kapituła i jury konkursu postanowiła uhonorować w ten sposób wydaną przez nas książkę Obcym Alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami?
O autorze:
Grzegorz Rzeczkowski jest dziennikarzem tygodnika POLITYKA – zajmuje się dziennikarstwem śledczym, sprawami służb specjalnych i bezpieczeństwa państwa. Książka była owocem jego wielomiesięcznego śledztwa. Z wykształcenia Rzeczkowski jest socjologiem – europeistą po Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju” i „Dzienniku”. W 2009 roku był nominowany do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze za cykl artykułów na temat KRUS i im. Andrzeja Woyciechowskiego 2018. Jest autorem serii artykułów na temat rosyjskich śladów w aferze podsłuchowej publikowanych na łamach „Polityki” od roku 2018–2019.
Gdy opublikowałem w „Polityce” pierwszy z serii tekstów o rosyjskich śladach w aferze podsłuchowej, instytucje rządowe, prezydenckie i sejmowe obsadzone przez nominatów Nowogrodzkiej nie kiwnęły nawet palcem, by sprawę wyjaśnić. To już nie tylko zaniechanie, to już się ociera o zdradę stanu – mówił w
niedawnym wywiadzie Rzeczkowski.
Obcym Alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami? była numerem jeden sprzedaży w salonach EMPiK, zanim jeszcze trafiła na półki i jest jedną z najchętniej kupowanych książek reporterskich w 2019 roku.
O książce:
Afera podsłuchowa, która pięć lat temu wywołała jeden z największych kryzysów w historii Trzeciej Rzeczpospolitej, miała być historią biznesowej zemsty Marka Falenty. Tę wersję z małymi wyjątkami kupili wszyscy – od dziennikarzy po prokuratorów i sądy – choć skala tego procederu podsłuchowego jest w historii zachodnich demokracji bezprecedensowa.
Niewielu zadało sobie trud, by choć spróbować wejść w tę sprawę głębiej. Nikt do końca nie zbadał, dokąd tak naprawdę prowadzą tropy z restauracji „Sowa & Przyjaciele”, choć premier Donald Tusk mówił o scenariuszu pisanym „obcym alfabetem”.
Ta książka dowodzi, że łańcuszek powiązań prowadzi do Rosji, a konkretnie do osób związanych z Kremlem i jego tajnymi służbami. Odsłania słabość państwa i niemoc jego instytucji, które skompromitowały śledztwo w sprawie podsłuchów, oraz bulwersującą rolę w tej sprawie ludzi bliskich PiS, którzy wykorzystali „rosyjskie” nagrania z restauracji do uderzenia w rząd RP.
Falenta był w tej rozgrywce pionkiem – zdeprawowanym i zdemoralizowanym – ale jednak tylko pionkiem. Prawdziwi zleceniodawcy i beneficjenci afery podsłuchowej są lokatorami gmachów przy placu Czerwonym. A ich wspólnicy w tym procederze rządzą Polską.
O nagrodzie:
Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego jest przyznawana co roku autorowi materiału dziennikarskiego, który zdaniem Kapituły łamie stereotypy, wykracza poza schematy i zagląda za kulisy otaczającej nas rzeczywistości.
Celem Konkursu jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie, tego co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane. W ostatnich latach otrzymali ją m.in autorzy reportażu o polskich neonazistach Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski i autor materiału o śmierci Igora Stachowiaka na wrocławskiej komendzie policji Wojciech Bojanowski.