Po upublicznieniu przez nasze wydawnictwo informacji o premierze książki Jakuba Dymka podczas najbliższej edycji Warszawskich Targów Książki w mediach społecznościowych pojawiły się wpisy osób oburzonych wydawaniem przez nas tego autora. Poniżej nasze stanowisko w tej sprawie.

Jakub Dymek napisał książkę „Nowi barbarzyńcy”, będącą próbą zmierzenia się z fenomenem tryumfu populistycznej prawicy i przejęcia przez nią roli odgrywanej dotychczas przez radykalną lewicę. Książkę tę wydaje nasze wydawnictwo w serii #ArbitrorMyśli .

Jakub Dymek został jakiś czas temu na łamach „Codziennika Feministycznego” oskarżony o ciężkie przestępstwo i zachowania, które mogą być interpretowane jako seksistowskie, aroganckie czy napastliwe. Po proteście oskarżanego autorki tekstu usunęły fragment dotyczący przestępstwa, Jakub Dymek złożył pozew cywilny broniąc swojego dobrego imienia.

Nie lekceważymy w żaden sposób ciężaru oskarżeń, niemniej o ich zasadności i winie bądź niewinności zdecydują sądy w toczących się postępowaniach cywilnym i ewentualnym karnym, o ile prokurator nada sprawie bieg sądowy. Nie czujemy się zobligowani do respektowania „wyroków” ferowanych na facebooku czy innych mediach społecznościowych.

Wszelkie zachowania przemocowe, seksistowskie uznawaliśmy i uznajemy za karygodne i nieakceptowalne. Nieakceptowalne jest jednak także skazywanie kogoś za pomocą mediów społecznościowych na podstawie samego oskarżenia, bez dania prawa do obrony i przed osądzeniem sprawy w toczących się postępowaniach. Wydawnictwo Arbitror nie przyznaje sobie prawa do wyrokowania w tej sprawie, stąd nie widzimy powodu, by dziś uznawać Jakuba Dymka za winnego i w związku z tym odstąpić od publikowania jego książki.

Marcin Celiński

Prezes

Wydawnictwo Arbitror sp. z.o.o.

Od redakcji serwisu: Książka jest dostępna w sklepie internetowym wydawnictwa.