Jaka przyszłość czeka warszawską Wolę? Zapraszamy na spotkanie z udziałem Anety Skubidy i Jana Śpiewaka.

Wola to warszawska dzielnica o ciekawej, często trudnej historii. Najnowsze dzieje również odcisnęły na niej niezatarte piętno.

I tak Wola doświadcza chaotycznej zabudowy i poważnych braków w infrastrukturze publicznej (szkół, żłobków, domów kultury, zieleni, dróg). Dotyka to zwłaszcza terenów bez planów miejscowych, ale nie tylko. Dlatego też Stowarzyszenie Wola Mieszkańców prowadzi akcję „Mieszkać po ludzku”, na którą do tej pory złożyły się: spacer, konferencja, raport autorstwa Jacka Kisiela (do pobrania na stronie wolamieszkancow.org), szereg pism, w tym uwag do projektów planów miejscowych i innych działań stowarzyszenia.

Aneta Skubida i jej stowarzyszenie podjęły też działania ws. pofabrycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi, które zagroziły tysiącom mieszkańców dzielnicy. Ich skutkiem było m.in. wydanie specjalnego zalecenia przez wiceprezydenta miasta, zapowiedź kontroli Najwyższej Izby Kontroli oraz wzrost świadomości inwestorów, mieszkańców i przyszłych mieszkańców nt. tego problemu.

Wola – podobnie jak pozostałe stołeczne dzielnice – doświadczyła też dzikiej reprywatyzacji, o czym w książce „Ukradzione miasto” wydanej przez wydawnictwo Arbitror pisał Jan Śpiewak z Wolne Miasto Warszawa, m.in. w kontekście fikcyjnych reaktywacji przedwojennych spółek.

Dziś na Woli wyrastają kolejne wysokościowce. Mówi się wręcz, że to tu zaczyna bić biznesowe serce stolicy. W okolicach ronda Daszyńskiego jest ponoć więcej biur niż w całej Łodzi. Czy taka jest przyszłość Woli – ze szkła i stali, za to z małą ilością zieleni? Jak widzą rozwój swojej dzielnicy społecznicy, aktywiści i politycy?

O to i nie tylko pytać będzie swoich rozmówców – radnych młodego pokolenia, Aneta Skubida i Jan Śpiewak – Grażyna Komiażyk z Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego. Czy młodzi mają Plan dla Woli?

Podczas spotkania będzie można zakupić własny egzemplarz książki Jana Śpiewaka „Ukradzione miasto”. Polecamy też lekturę nieodpłatnego raportu Woli Mieszkańców – „Dysfunkcje osiedli deweloperskich na przykładzie warszawskich Odolan”.

Miejsce: Klubokawiarnia Café PoWoli, ul. Smocza 3, Warszawa

Kiedy: 5 lipca, godzina 18:00

WYDARZENIE NA FACEBOOKU