Życie dopisuje kolejne rozdziały do książki Tomasza Piątka. Tym razem kluczową postacią jest senator Dana Rohrabacher, z którym swego czasu spotkali się Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz.

Jak czytamy w depeszy Informacyjnej Agencji Radiowej, „Federalna ława przysięgłych z Waszyngtonu postawiła formalnie w stan oskarżenia 29-letnią Rosjankę Marię Butinę. Kobieta usłyszała zarzut niezarejestrowanej działalności na rzecz Moskwy i infiltracji amerykańskich organizacji politycznych (chodzi m.in. o Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie, NRA — red. arbitror.pl)”.

Butinę aresztowano. „Rosjanka starała się zbliżyć do otoczenia Donalda Trumpa i próbowała bezskutecznie doprowadzić do jego spotkania z Władimirem Putinem. W 2015 roku pojechała do Moskwy, gdy wizytę składał tam znany z prorosyjskich poglądów kongresmen Dana Rohrabacher”.

Sprawę wczoraj opisał portal Daily Beast, sugerując uwikłanie senatora Rohrabachera w rosyjską infiltrację Narodowego Stowarzyszenia Strzeleckiego (NRA). Butina miała zorganizować spotkanie z Rohrabacherem ze związanym z Putinem Aleksandrem Torszynem. Z kolei według FBI Butina na polecenie Torszyna miała infiltrować NRA. Torszyn to barwna postać — były polityk, przez hiszpańskie władze oskarżany o pranie brudnych pieniędzy.

W kontekście zarzutów dla Rosjanki i postaci kongresmena Rohrabachera publikujemy końcowy fragment z bestselleru Tomasza Piątka Macierewicz i jego tajemnice. Przypominamy, że ze wspomnianym prokremlowskim senatorem spotkali się Antoni Macierewicz i Jarosław Kaczyński:

„PYTANIE 6: DLACZEGO ROHRABACHER?

Antoni Macierewicz utrzymuje kontakty z amerykańskim kongresmenem Daną Rohrabacherem. Rohrabacher, przedstawiciel Kalifornii w Izbie Reprezentantów, od lat interesuje się przemysłem kosmicznym (podobnie jak klienci pana D’Amato). W latach 1997–2005 był przewodniczącym Podkomisji ds. Kosmosu i Aeronautyki.

Jednak kalifornijski kongresmen jeszcze bardziej znany jest ze swej sympatii dla Kremla.

W 2015 r. renomowany portal Politico uznał Rohrabachera za jednego z najważniejszych ludzi Putina w Waszyngtonie. Rok później nazwał go ulubionym kongresmenem Putina. Stało się tak, ponieważ Rohrabacher publicznie bronił Rosji podczas jej agresji na Ukrainę – i pośmiertnie oczerniał jedną z ofiar Putina, prawnika Siergieja Magnitskiego zamęczonego na śmierć w rosyjskim areszcie.

„New York Times” i „Newsweek” podają, że w 2012 r. Federalne Biuro Śledcze (FBI) ostrzegło Rohrabachera przed kontaktami z Rosjanami. Zdaniem FBI groziło mu zwerbowanie lub wykorzystanie przez rosyjskie służby.
W 2013 r. na antenie radia KPCC kongresmen wychwalał siłę fizyczną Putina. Opowiadał, że w latach 90. „siłował się na ręce” z rosyjskim liderem i przegrał…

Z jakichś przyczyn w listopadzie 2010 r. – siedem miesięcy po katastrofie smoleńskiej – Antoni Macierewicz poleciał do Stanów Zjednoczonych, aby się spotkać z Rohrabacherem i rozmawiać z nim o tej tragedii. Spotkanie omawiały m.in. Wirtualna Polska, „Gazeta Wyborcza”, RMF, Polskie Radio i TVN24.

Gdy w 2015 r. PiS przejęło władzę, Rohrabacher przyleciał do Polski wraz z kilkoma innymi kongresmenami. Spotkał się nie tylko z Macierewiczem, lecz także z Jarosławem Kaczyńskim”.

KSIĄŻKA TOMASZA PIĄTKA JEST DO NABYCIA W NASZEJ KSIĘGARNI, TAKŻE JAKO E-BOOK.

Zdjęcie: Andrew Kuznetsov, flickr.com, CC BY 2.0.

Źrodła:

Rosjanka oskarżona w USA o konspirację, Radio Szczecin/IAR, 18 lipca 2018, dostęp online: http://radioszczecin.pl/6,374559,rosjanka-oskarzona-w-usa-o-konspiracje

J. Kucinich, S. Ackereman, „Putin’s Favorite Congressman” Now Engulfed in NRA Spy Case, Daily Beast, 17 lipca 2018, dostęp online: https://www.thedailybeast.com/maria-butina-russia-nra-spy-charges-touch-reps-rohrabacher-meeks.

T. Piątek, „Macierewicz i jego tajemnice”, Arbitror, Warszawa 2017. Przypisy w wykorzystanym fragmencie pominięto.