Zapraszamy na spotkania z Jarosławem Makowskim autorem książki „Pobudka, Kościele!”.

„Pobudka, Kościele!” to pierwsza w Polsce wszechstronna ocena myśli papieża Franciszka. Jej autor, Jarosław Makowski, w niezwykle przystępny i jasny sposób ukazuje nauczanie obecnego papieża.

Makowski szczególny nacisk kładzie na kwestie społeczne, które papież często porusza: spór o klimat, troskę o ubogich, otwarcie Kościoła na świat współczesny czy przyjmowanie uchodźców. Dla Jarosława Makowskiego papież Franciszek to człowiek, który autentycznie chce zmienić swój Kościół. To kapłan, który nim zacznie wymagać od innych, wpierw wymaga od siebie. To biskup, który jest… antyklerykałem.

Na kolejnych kartach książki „Pobudka, Kościele!” poznajemy Franciszka-kaznodzieję, który porzuca kościelną nowomowę na rzecz prostych i autentycznych opowieści. Zdaniem Makowskiego prawdziwa rewolucja papieża Franciszka dokonuje się w sferze języka.

Książka Makowskiego przybliża nowy sposób myślenia, który wraz z Franciszkiem pojawił się w Kościele katolickim oraz śmiały styl przywództwa Następcy Świętego Piotra. Na koniec autor stawia nieoczywiste i trudne pytanie: dlaczego polski Kościół ma kłopot z papieżem Franciszkiem i jego przesłaniem?

Kiedy: 7 listopada 2018 r., godzina 18.00-19.30
Prowadzenie: Olga Kostrzewska-Cichoń
Miejsce: Księgarnia Miejscownik, Tygiel Kulturalny, Katowice ul. Warszawska 28

Wydarzenie na Facebooku

Kiedy: 8 listopada 2018 r., godzina 18.00-19.30
Prowadzenie: prof. Stanisław Obirek
Miejsce: Księgarnia BookBook, Warszawa ul. Koszykowa 34/50

Wydarzenie na Facebooku

Gdańsk

Kiedy: 10 grudnia 2018 r., godzina 18.00-20.00
Prowadzenie: Mateusz Janota
Miejsce:  Filia Naukowa, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego, Gdańsk Obrońców Wybrzeża 2

Wydarzenie na Facebooku

(Spotkanie sfinansowane z budżetu Rady Dzielnicy Przymorze Wielkie)

[O AUTORZE]

Jarosław Makowski (ur. 1973) — historyk filozofii, dziennikarz i publicysta, od 2010 do 2015 r. dyrektor Instytutu Obywatelskiego, od 2014 r. radny sejmiku śląskiego V kadencji. Studiował filozofię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię na Papieskim Wydziale Teologicznym Bobolanum w Warszawie. W latach 1999–2004 był redaktorem „Tygodnika Powszechnego”, następnie do 2007 członkiem zespołu „Krytyki Politycznej”. Publikuje lub publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Więzi”, „W drodze” i „Newsweeku”. Uczył także filozofii w liceach ogólnokształcących w Krakowie i Pszczynie. Od 2010 do 2015 był dyrektorem Instytutu Obywatelskiego, think tanku związanego z Platformą Obywatelską. W 2014 z ramienia PO uzyskał mandat radnego sejmiku śląskiego V kadencji, a następnie został przewodniczącym klubu radnych tej partii. W listopadzie 2017 został wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w Katowicach.