Czy Franciszek jest papieżem wszystkich Polaków? Czy krytyka pod jego adresem, która nie kończy się wyrzuceniem z Kościoła jest jego siłą czy słabością? Kim jest papież Franciszek dla polskiego Kościoła? Utrapieniem, powodem do opamiętania, czy wyrzutem sumienia?

Gościem Kamila Durczoka był Jarosław Makowski, filozof, teolog, publicysta i autor książki o pontyfikacie papieża Franciszka „Pobudka, Kościele!”.

Papież Franciszek jest otwarcie krytykowany paradoksalnie nie przez przeciwników kościoła, ale przez jego członków i duchownych. Ludzie Kościoła, któremu przewodzi zarzucają mu, że jest zbyt otwarty, zbyt pobłażliwy wobec świata muzułmanskiego, przesadza z ubóstwem.

– Papież Franciszek ma dużo więcej zwolenników na zewnątrz Kościoła niż wewnątrz. Żyjemy w czasach, w których katolikiem się nie rodzisz. Katolikiem się stajesz. Ten Kościół, który wychodzi do ludzi, a nie czeka na nich, jest odpowiedzią na czasy, w których żyjemy. Ten Kościół Franciszka jest Kościołem dobrze dostosowanym do czasów, w których przyszło nam żyć – mówi Jarosław Makowski.

Na ile jest dostosowany do czasów, w których przyszło żyć… Polakom? Na czym polegała, oprócz polskości ta siła Jana Pawła II? Nikt poza skrajnymi prowokatorami nie odważył się negować tez, które wygłaszał w czasie licznych pielgrzymek do naszego kraju.

– Jan Paweł II był przedmiotem narodowej dumy. Mówił w imieniu Polaków, kiedy nie mogliśmy mówić tak otwarcie, jak możemy to robić dzisiaj. Autorytet Jana Pawła II był tak miażdżący, że każdy mówił, że zgadza się z papieżem – mówi Makowski.

Czy krytyka pod adresem papieża Franciszka, która nie kończy się wyrzuceniem z Kościoła jest jego siłą czy słabością?

– Wrażliwość Franciszka jest zupełnie inna niż Jana Pawła II. To jest papież, który przyjechał z Ameryki Południowej, gdzie doświadczenie wiary jest inne niż doświadczenie wiary w Polsce. To, co mówi nie jest tak chwytliwe, jak to co mowił Jan Paweł II do Polaków. Papież Franciszek stawia na rozwiązywanie problemów wynikających z nierówności społecznych. Jego pontyfikat jest dla nas błogosławieństwem – podkreśla Jarosław Makowski.

Kim jest papież Franciszek dla polskiego Kościoła? Utrapieniem, powodem do opamiętania czy wyrzutem sumienia?

– Wyrzutem sumienia i skandalem. On chce potrząsnąć przede wszystkim księżmi, duchownymi, zakonnikami i zakonnicami. Mówi wprost: Jeżeli chcemy, żeby tom co mówi Kościł było wiarygodne, musimy wymagać najpierw od siebie, a nie od wiernych.Wtedy ludzie będą nas słuchali. On przywraca Kościołowi z jednej strony powagę, z drugiej wiarygodność – dodaje Jarosław Makowski.

Książka Jarosława Makowskiego „Pobudka, Kościele” ukaże się w maju w ramach serii #ArbitrorMyśli.

 

źródło: silesion.pl