😈 EGZORCYZMY
👻 ZBRODNIE
🕵️ PRAWDZIWE HISTORIE
…pierwszy kryminał w nowej serii Wydawnictwa Arbitror

Andrzej, prywatny detektyw pracujący w Anglii dostaje zlecenie odnalezienia zaginionej dziewczyny. To, jak się początkowo wydaje standardowe zadanie, sprowadza go do Polski. Poznaje świat, o którego istnieniu nie miał do tej pory pojęcia: świat mistycznych wspólnot religijnych i egzorcyzmów, tajemniczych rytuałów i zagubionych ludzi. To pośród nich ma odszukać córkę swojej klientki… 

„Zlecenie: walka z szatanem” to powieść kryminalna, ale opisane w niej wydarzenia są zainspirowane faktami. To kryminał i fabularyzowany reportaż. To obraz Polski, gdzie – gdy śpi rozum, a racjonalność traci na znaczeniu – całkiem dosłownie budzą się demony. Obraz egzorcyzmów w książce jest zaczerpnięty z kilkuletniej pracy dokumentacyjnej autora – którego film „Walka z szatanem”, poświęcony opętaniom i egzorcyzmom w Polsce wszedł na ekrany w 2015 roku (koprodukcja HBO).

Film Szołajskiego i niniejsza książka, będąca jego swoistą kontynuacją fabularną i uzupełnieniem, są jednymi z nielicznych tytułów dokumentujących bezprecedensowe w najnowszej historii zjawisko – wzrost liczby opętań i zwalczających je egzorcystów w europejskim kraju. Jeszcze na początku dekady było ich zaledwie kilku-kilkunastu w kraju – dziś, gdy oddajemy do państwa rąk tę książkę, nie ma już województwa, w którym czynnie nie działałoby kilku zawodowych wypędzaczy demonów, a na prowincji często łatwiej o kontakt z egzorcystą niż psychologiem, psychiatrą czy terapeutą uzależnień.

  • O autorze: Konrad Szołajski – reżyser i scenarzysta filmowy, autor wielu utworów fabularnych i dokumentalnych m.in. „Człowiek z…” (1993), „I Bóg stworzył sex” (2011), „Dobra zmiana” (2018). Jego poprzednia książka „Wisłocka. Jak to ze sztuką kochania było” (Świat Książki) ukazała się w 2016 roku.

Więcej o „Zleceniu…” Konrada Szołajskiego: shorturl.at/fkL59