Rafał Trzaskowski wygrałby wybory na prezydenta Warszawy niezależnie od tego, czy jego kontrkandydatem z PiS byłby Stanisław Karczewski czy Patryk Jaki – wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie PO, opublikowanego w czwartek przez „Gazetę Wyborczą”. Polityk PO potrzebowałby jednak do zwycięstwa drugiej tury.

Według sondażu Trzaskowskiemu do 50 procent w pierwszej turze zabrakłoby 1,5 pkt. proc. w przypadku udziału w wyborach Patryka Jakiego i tylko 0,4 pkt. proc. gdyby kontrkandydatem przedstawiciela Platformy, wspieranego przez Nowoczesną, byłby Stanisław Karczewski.

Wiceminister sprawiedliwości osiągnąłby lepszy wynik od marszałka Senatu zarówno w pierwszej jak i w drugiej turze. Jaki mógłby liczyć na 33,9 proc. w pierwszej turze, a w „dogrywce” na 41,2 proc. Karczewski uzyskał w badaniu 24,3 proc. w pierwszej turze i 37,7 proc. w drugiej. Wynik Trzaskowskiego w drugiej turze jest niezależny od nazwiska kontrkandydata z PiS – uzyskał w obu wariantach po 53,1 proc. poparcia.

Pozostali ewentualni kandydaci nie mogliby liczyć nawet na dwucyfrowe poparcie. W najlepszej pozycji jest wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka. Gdyby brał udział w wyborach, a z PiS startowałby Stanisław Karczewski, polityk Kukiz’15 uzyskałby poparcie 6,2 badanych. Przy Jakim – już tylko 3,8 proc. Na czwartym miejscu w sondażu uplasował się działacz społeczny Jan Śpiewak. Poparcie dla Adriana Zandberga, Janusza Korwin-Mikkego, Sebastiana Wierzbickiego, Jakuba Stefaniaka czy Piotra Guziała nie przekroczyło trzech procent.

Sondaż przeprowadzony 31 stycznia przez IBRiS to pierwsze badanie opinii od chwili zgłoszenia kandydatury Rafała Trzaskowskiego – podkreśla „Gazeta Wyborcza”.

[…] W dodatkowym sondażu zbadano preferencje partyjne mieszkańców Warszawy. Koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej uzyskała w badaniu 41 proc. poparcia, a PiS – 35 proc. Trzecie w sondażu stowarzyszenie Miasto Jest Nasze uzyskało 5,9 proc. poparcia.

źródło: Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza